Solar İstanbul

Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, E Mobilite, Dijitalizasyon Fuarı Konferansı

15-17 Mart 2023

Temiz enerji teknolojilerindeki fiyat düşüşü, küresel iklim değişikliğinin etkileri ve güneş enerjisi sektörünün yarattığı büyük istihdam, Türkiye’nin yakın geleceğinde önemli bir rol oynuyor. 15-17 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenecek Solar İstanbul Fuarı da sektörü, enerji depolama, e mobilite ve dijitalleşme konusundaki son gelişmelerle birlikte ele alıyor.


Güneş enerjisi üzerine eğitimler ve yuvarlak masa toplantılarının da gerçekleştiği Solar İstanbul’da, fuara paralel olarak organize edilecek uluslararası konferanslarda ise alanında lider, dünyaca ünlü, ilham veren konuşmacılar bilgi ve birikimlerini dinleyicilerle paylaşıyor. Güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası portallar, dernekler ve dergilerle güçlü bir iş birliği içinde olan Solar İstanbul; hedef ülkelerden düzenlenecek alım heyeti programıyla da dünya çapında yerli ve yabancı yatırımcının çekim merkezi haline geliyor.

Neden Güneş Enerjisi?

  • 2024 yılına gelindiğinde Türkiye, dünya yenilenebilir enerji sıralamasında 12.sıraya yükselecek. Böylece Türkiye, Avrupa’da en fazla yenilenebilir enerji gücü bulunan ülkeler arasında ilk 5’te yer alacak.
  • 2023 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının %30’a yükselmesi ve Türkiye’nin güneşte kurulu gücünün 5.000 MW olması öngörülüyor.
  • Güneş ve rüzgâr enerjisi üretiminde 60.000 MW’ın devreye girebileceğinin öngörüldüğü 2026’da, 600 megavatlık batarya depolama sisteminin gerekli olacağı hesaplanıyor.
  • Türkiye'de elektrikli araç sayısının 2030'da 2,5 milyona ve şarj istasyonu sayısının da 1 milyona ulaşması planlanıyor.
  • Fotovoltaik panel üretim maliyetleri, 2030 yılına kadar %58 oranında azalacak. 2035 yılından itibaren ise güneş fotovoltaik panel (FVP) sistemlerinin kurulu güç kapasitesinin, elektrik üretimi kaynakları arasında ilk sırayı alacağı öngörülüyor.