HABERLER

2021’de yenilenebilir enerjide dünya lideri ülke hangisi?

13 Aralık 20211 dk okuma

Norveç, yeni verilere göre dünyada yenilenebilir enerji payının en yüksek olduğu ülke.

Enerji tarifesi karşılaştırma platformu Utility Bidder tarafından yapılan bir araştırma, temiz enerji alanında ilk 20 ülkeyi ve en çok fosil yakıtlara güvenen ülkeleri ortaya koyuyor.

Ölçülen fosil yakıtlar kömür, petrol ve doğal gaz iken, yenilenebilir kaynaklar biyoyakıtlar ve atık, rüzgar, güneş ve hidro idi. Rakamlar Uluslararası Enerji Ajansı’ndan (IEA) alınmıştır.

Norveç’in toplam enerji kullanımının yüzde 56’sı yenilenebilir kaynaklardan gelirken, Birleşik Krallık temiz enerjiyle yalnızca yüzde 13’lük bir oranla 20. sırada yer alıyor.

Norveç, Brezilya ve Yeni Zelanda’nın ortak noktası nedir?

Yenilenebilir enerji söz konusu olduğunda bu üç ülkenin hepsi dünya lideridir. Sıralamada sırasıyla birinci, ikinci ve üçüncü oldular.

Norveç, hidroelektrikten dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla yararlanıyor – tek başına arzının yüzde 45’ini oluşturuyor. İskandinav ülkesi, birçok sarp vadileri ve nehirlerinin yanı sıra iklim değişikliği nedeniyle artan yağışlarla bilinir, bu da hidroelektrik bol olduğu anlamına gelir.

İkinci en yüksek yenilenebilir enerji kaynağına sahip olan Brezilya, biyoyakıt ve atık enerjide liderdir. Bu kaynaklar, toplam enerji arzının yüzde 32’sini oluşturuyor.

Etanol yakıtının ikinci en büyük üreticisidir ve şeker kamışı bazlı etanolün bugüne kadarki en başarılı alternatif yakıt olarak lanse edilmesiyle endüstri lideridir.

Yeni Zelanda’nın enerji arzının yüzde 42’sini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor. Enerji arzının yüzde 25’ini oluşturan rüzgâr ve güneş enerjisinde dünya lideridir.

Bir dizi güçlü ve sürekli batı rüzgârı olan ‘Kükreyen Kırklar’ yolunda yer alan ülke, rüzgar enerjisi için mükemmel bir konumdadır. Güneş enerjisi için de bol güneş ışığına sahiptir ve güneş enerjisiyle sıcak su ısıtma sistemleri için artan bir pazara sahiptir.

Fosil yakıtlara en çok bağımlı olan beş ülke hangileridir?

Fosil yakıtlara yüzde 98 güvenen Singapur, dünyanın en kötüsü olarak çıkıyor.

Ülke, toplam enerji arzına göre dünyadaki en yüksek petrol oranını kullanıyor ve fosil yakıtlar, enerji arzının yüzde 73’ünü oluşturuyor. İdeal ticaret konumu ve algılanan güvenli ortamı nedeniyle Exxon Mobil gibi büyük petrol şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Singapur’u yüzde 93 ile Avustralya ve yüzde 91 ile Güney Afrika takip ediyor.

Lüksemburg ve Hollanda, ortak olarak yüzde 90 fosil yakıt bağımlılığı ile dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor.

Hollanda, listedeki diğer ülkeler arasında en yüksek doğal gaz arzına sahiptir. Bunun yüzde ellisi, Avrupa’nın en büyüğü olan Groningen gaz sahasından geliyor.

Ancak Hollanda hükümeti, 2022 yılına kadar Groningen sahasından düzenli üretimi durdurmayı taahhüt etti.

İlgili Haberler